top of page

Przesilenie wiosenne a taniec. Sprawdź czy Cię dotyczy!

Zaktualizowano: 17 maj


przesilenie wiosenne a taniec, wpływ przesilenia na tancerzy i sportowców

Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś, dlaczego wiosną czujesz się inaczej? Dlaczego, z jednej strony, nagle stajesz się bardziej ruchliwa/y, pełna/y energii, a z drugiej wciąż zmęczona/y? Niewielu zdaje sobie sprawę, że jesteśmy ściśle połączeni z naturą, a zmiany pogody i pór roku, mają na nas ogromny wpływ. Przesilenie wiosenne, to nie tylko chwilowe obniżenie nastroju czy zmęczenie, to zjawisko, które dotyka nas wszystkich, a w szczególności tancerzy, których życie to nieustanny ruch. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, jak zmiany w przyrodzie oddziałują na nasze ciała i psychikę, a także jak można sobie z tym radzić.


Człowiek a natura: niewidoczne powiązania


Człowiek od zawsze był częścią natury, choć często o tym zapominamy w gąszczu miejskich drapaczy chmur i technologicznego postępu. Jednak, nawet najbardziej zapracowani mieszkańcy wielkich miast, nie mogą się odciąć od wpływu zmian w przyrodzie. Nasze ciała i umysły reagują na zmiany pogody, długości dnia i nocy, temperatury, zmienność światła słonecznego, a każda pora roku niesie ze sobą swoje wyzwania i korzyści. W dzisiejszych czasach i postępujących zmianach klimatycznych, zmiany pór roku bywają co raz częściej dość gwałtowne, co jeszcze bardziej wzmacnia objawy przesileniowe.


Czym jest przesilenie wiosenne?


Przesilenie wiosenne to nie tylko mit czy wymówka dla chwilowego spadku energii. To rzeczywiste zjawisko, które może dotknąć każdego z nas. Chociaż często kojarzone jest z obniżeniem psychicznego nastroju, towarzyszą mu także objawy fizyczne, których nie można bagatelizować. Jedną z przyczyn pogorszonego samopoczucia w tym okresie, jest automatyczna regulacja gospodarki hormonalnej. Organizm, reagując na zmiany w przyrodzie, w tym zwiększony poziom światła słonecznego, uwalnia więcej serotoniny, endorfin, testosteronu i estrogenu, co ma wyraźny wpływ na zmianę nastroju, a także zmniejsza produkcję melatoniny, co często objawia się zaburzeniami snu. Osoby przechodzące przez przesilenie wiosenne mogą także odczuwać:


 • chroniczne zmęczenie, uczucie wyczerpania fizycznego i psychicznego

 • uczucie osłabienia

 • bóle głowy

 • labilność emocjonalną (tj. gwałtowne zmiany nastroju, zamartwianie się, wyolbrzymianie problemów, przesadne i nieadekwatne reakcje na konkretne sytuacje)

 • rozdrażnienie

 • problemy ze snem ( nadmierna senność lub bezsenność )

 • wyraźne spadki koncentracji

 • zmiany apetytu i wagi

 • utrata zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały radość

Dla tancerzy, których ciało jest ich najważniejszym narzędziem pracy, te objawy mogą być szczególnie uciążliwe i wpływać na jakość treningów oraz występów. Samo uświadomienie sobie tego zjawiska jednak, pozwala na zrozumienie siebie i wsparcie swojego organizmu w tym zmiennym, przejściowym okresie.


Jak Sobie Pomóc? Małe kroki, duże efekty


Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy przesilenia wiosennego, możesz znaleźć sposób na poprawę swojego samopoczucia. Nie musisz biernie przyglądać się, jak Twoje ciało i umysł radzą sobie z tą trudną zmianą. Istnieją proste, a zarazem skuteczne sposoby, które możesz zastosować, aby złagodzić te dolegliwości i odzyskać radość z tańca, nawet w trudniejszych momentach.


Praktykowanie tych technik może okazać się kluczowe dla zachowania równowagi i dobrego samopoczucia w obliczu zmieniających się warunków. Poniżej, znajdziesz kilka podpowiedzi, jak wesprzeć siebie i swój organizm!


 • Regularna aktywność fizyczna: codzienna aktywność fizyczna, nawet krótka sesja rozgrzewkowa, spacer na świeżym powietrzu, sesja jogi lub stretchingu, może zdecydowanie poprawić nastrój i wydajność. Dobrze, aby aktywność angażowała także Twój umysł i emocjonalną sferę.


Jeśli nie masz pomysłu na trening, możesz skorzystać z poniższej harmonizującej sesji stretchingowej na całe ciało:
 • Zbilansowana dieta: bogata w świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, pomaga w utrzymaniu energii i kondycji fizycznej. Polecane produkty, to np. papryka, jarmuż, pomarańcze, ciemne winogrona, granaty, borówki, a także naturalne probiotyki, czyli kiszonki. Wczesną wiosną istotne jest również uzupełnienie witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego.

 • Nawadnianie organizmu: woda pomaga w usuwaniu toksyn, zapewnia odpowiednie nawodnienie komórek i organów, co wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie. Aby zadbać o nawodnienie organizmu, zaleca się picie co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Można także sięgnąć po owoce i warzywa o wysokiej zawartości wody, takie jak arbuz, ogórek czy sałata, aby dodatkowo uzupełnić płyny i dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

 • Stopniowe zwiększanie wysiłku fizycznego: zaleca się planowanie treningów z uwzględnieniem stopniowego wzrostu intensywności i czasu trwania wysiłku. Wprowadzając stopniowe zmiany, dajemy organizmowi czas na adaptację i minimalizujemy ryzyko urazów czy przeciążeń. Dodatkowo, świadome i kontrolowane zwiększanie wysiłku fizycznego może pomóc w utrzymaniu motywacji oraz ograniczeniu stresu związanego z treningami.

 • Wystarczająca ilość snu: odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla regeneracji ciała i umysłu. Jeśli odczuwasz zaburzenia snu, zadbaj o właściwą temperaturę powietrza do spania, czyli ok. 18-19 st., przewietrz sypialnie przed położeniem się, ogranicz emisję niebieskiego światła na godzinę przed snem, czyli zrezygnuj z używania telefonu, komputera i innych urządzeń elektronicznych, wycisz się i uspokój głowę poprzez medytację, dziennik wdzięczności, podsumowanie dnia. Staraj się kłaść o tej samej porze.

 • Techniki relaksacyjne: medytacja, techniki oddechowe czy joga, pomagają w redukcji stresu i poprawiają ogólne samopoczucie.

 • Wsparcie społeczne: nie wahaj się rozmawiać z bliskimi lub specjalistą, jeśli odczuwasz trudności z przesileniem wiosennym. Zgłaszaj na zajęciach swoje gorsze samopoczucie. Dobry trener, nie tylko zrozumie, ale także udzieli Ci wsparcia.

 • Uważność i wyrozumiałość dla siebie: pamiętaj, aby być cierpliwym i wyrozumiałym dla siebie. Doświadczanie objawów przesilenia wiosennego nie jest czymś, za co powinnaś/nieneś się winić. Daj sobie czas i przestrzeń na odpoczynek i regenerację, praktykując jednocześnie świadomość i wyrozumiałość dla siebie. Bądź cierpliwy i pamiętaj, że to tylko chwilowe.


Przesilenie wiosenne to okres przejściowy, który trwa maksymalnie do dwóch miesięcy. Jeśli Twoje samopoczucie lub powyższe objawy trwają dłużej, warto zasięgnąć porady lekarskiej oraz przeprowadzić niezbędne badania.


Wiosna to nie tylko czas kwitnących kwiatów i budzącej się natury, to również okres, w którym nasze ciała i umysły muszą się przystosować do zmieniających się warunków. Dla tancerzy, którzy każdego dnia przekraczają swoje granice i wyznaczają nowe horyzonty, przesilenie wiosenne może stanowić dodatkowe wyzwanie. Jednak dzięki świadomości swoich potrzeb i odpowiednim praktykom samoopieki, możesz przezwyciężyć te trudności!


Życzę Ci, aby bycie częścią natury wspierało Ciebie, Twoje ciało i Twój taniec, dając Ci harmonię i życiową siłę.


Z serdecznością,
Agata Listwan
 

Aby wspierać Cię bez względu na wszystko, powstało także nasze Studio Online - platforma subskrypcyjna, zawierająca wszystko, co niezbędne dla prawidłowego rozwoju tancerza. Na platformie, znajdziesz m.in.:


 • lekcje tańca klasycznego

 • sesje stretchingowe

 • treningi wzmacniające, stabilizujące, motoryczne

 • treningi dla rozwoju warunków w ciele, takich jak dehors, balans, podbicie i praca stopy;

 • treningi oddechowe;

 • webinary z zakresu psychologi sportu i treningu mentalnego;

taniec, tancerka, balet, taniec jazzowy, balet dla osób dorosłych, stretching, rozciąganie

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie pomocny i wartościowy, udostępnij go dla swoich znajomych oraz napisz mi o tym w komentarzu, abym wiedziała, czy warto tworzyć więcej tego typu treści.
 

© [Agata Listwan] [2024]. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Treści zamieszczone na tym blogu są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, rozpowszechnianie, przekazywanie lub wykorzystywanie tych treści w jakikolwiek sposób bez uprzedniej pisemnej zgody autora jest zabronione. Wszelkie zapytania dotyczące praw do treści prosimy kierować przez formularz kontaktowy na stronie.

34 wyświetlenia1 komentarz

1 Comment


Zdecydowanie prosimy o więcej takich treści:)

Like
bottom of page