top of page

Rotacja w balecie, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat dehors w technice tańca klasycznego.

Zaktualizowano: 17 maj

Kiedy zaczynasz zgłębiać podstawy techniki tańca klasycznego, szybko natrafiasz na termin "dehors". To francuskie słowo, które w baletowej terminologii, oznacza "na zewnątrz", wskazuje na kluczową koncepcję w baletowej postawie i wykonaniu ruchów, tj. na kierowanie nóg "na zewnątrz".


Tancerka i rotacja w balecie na 180stopni
Rotacja w balecie

Jako doświadczona pedagożka tańca, często spotykam osoby, które szukają szybkich rozwiązań, niczym magiczna pigułka, która natychmiast poprawi ich pozycje w balecie. Jednak, aby naprawdę osiągnąć postęp, należy zrozumieć, jak działa nasze ciało. Dlatego chciałabym, dzisiaj, przybliżyć Ci kluczowe fakty, które są niezbędne do skutecznego trenowania, bo bez tego, nawet najlepsze ćwiczenia mogą pozostać nieskuteczne, jeśli brakuje nam świadomości.


Rotacja w balecie i jej funkcje


W technice klasycznej "dehors", czyli kierowanie nóg na zewnątrz, odgrywa kilka istotnych funkcji:


  • Utrzymywanie właściwej postawy:  dehors pomaga w utrzymaniu odpowiedniej linii ciała podczas wykonywania różnych ruchów w tańcu. Poprawne ustawienie nóg na zewnątrz, pomaga zachować równowagę i elegancję w całym ciele.

  • Zwiększona stabilność:  kierowanie nóg na zewnątrz umożliwia lepsze wykorzystanie siły mięśniowej, co przekłada się na większą stabilność podczas wykonywania skomplikowanych figur i piruetów.

  • Estetyka: rotacja w balecie, sprzyja zachowaniu pięknych, wydłużonych linii w ciele i przyczynia się do wysmuklenia ciała optycznie;  

  • Zwiększona mobilność i zakres ruchowy w stawach: kluczowe zwłaszcza w ruchu podniesionych wysoko nóg, czyli w elementach takich, jak battement développé, rond de jambe;


Nie chodzi więc tylko o to, jak w tańcu wyglądamy, ale przede wszystkim o nasze możliwości ruchowe. Wysokie podnoszenia nóg, chociażby, które tak podziwiamy u tancerek, nie byłyby możliwe bez rotacji stawu biodrowego.


Podstawowy błąd początkujących tancerek, który może kosztować Cię zdrowie!


Zanim zanurzysz się w praktykę tańca lub ćwiczeń uzupełniających, ważne jest, abyś zrozumiała, że rotacja nie zależy od ustawienia stóp. Staw skokowy jest stawem zawiasowym, który umożliwia jedynie ruch zgięcia ( zgięcie podeszwowe oraz grzbietowe). Natomiast rotacja, jest możliwa głównie w stawie biodrowym, który ma budowę kulistą. Twoje możliwości wykonania pozycji I lub V zależą więc od rotacji w stawie biodrowym, a nie od ustawienia stóp.


Od czego zależą możliwości rotacyjne stawu biodrowego?


Wiele osób zastanawia się, dlaczego jedne tancerki mogą zrotować nogi na 180st., bez problemu, podczas gdy inne nie. Podstawowy zakres anatomiczny człowieka w rotacji zewnętrznej, to ok. 45st., a więc, możesz być spokojna, wszystko z Tobą w porządku. Faktycznie przy naborze do szkół baletowych, zwraca się uwagę na naturalne predyspozycje każdej tancerki i wybiera się te, których warunki przewyższają normę.


Od czego zależą możliwości rotacyjne stawu biodrowego?


  • Budowa anatomiczna:  anatomiczna budowa stawu biodrowego, w tym kształt kości udowej i panewki stawowej, a także długość szyjki kości udowej, może wpływać na zakres rotacji w tym stawie. Niektóre osoby mogą mieć większy naturalny zakres rotacji niż inne, ze względu na różnice w budowie kości i samego stawu;

  • Siła mięśniowa:  siła mięśniowa, zwłaszcza mięśni rotatorów stawu biodrowego, wpływa na stabilność i kontrolę rotacji. Silniejsze mięśnie rotatorów mogą umożliwiać bardziej kontrolowaną rotację stawu biodrowego.

  • Technika treningowa oraz prawidłowy wzorzec ruchowy:  większe zakresy w balecie, płyną również od umiejętności prowadzenia ruchu i świadomego zbudowania prawidłowego wzorca ruchowego; silne mięśnie pomagają nam utrzymywać statyczną pozycję, ale aby zachowywać rotację w dynamice, oprócz siły mięśni, należy także zbudować prawidłowy wzorzec;

  • Zdrowie: historia urazów stawu biodrowego może ograniczać jego możliwości rotacyjne. Urazy, blizny lub inne dysfunkcje mogą utrudniać pełny zakres ruchu w stawie biodrowym.

Czy można zwiększyć swoją rotację jako dorosła tancerka?


Zadbanie o rotację swoich stawów biodrowych nie tylko jest możliwe, ale wręcz zalecane, jeśli chcesz, aby taniec był dla Ciebie bezpieczny i rozwojowy.


Możliwości rotacyjne można poprawić poprzez regularne treningi, które skupiają się na mobilności i wzmacnianiu mięśni (szczególnie rotatorów zewnętrznych oraz mięśni pośladkowych), a także poprzez ćwiczenia rozciągające, korektę postawy, a także treningi oddechowe i rozluźniające.


Ważne jest także, abyś również, podczas lekcji baletu, skupiała się na tym aspekcie. Dodatkowe ćwiczenia i techniki mogą być świetnym uzupełnieniem treningu, ale nie zastąpią świadomej pracy nad rotacją podczas wykonywania pas klasycznych.


Zwiększenie rotacji stawu biodrowego to proces stopniowy, który wymaga cierpliwości i systematyczności. Regularny trening i troska o ciało są kluczowe dla osiągnięcia postępów w tej dziedzinie.


Jeśli jesteś gotowa popracować nad tym fundamentalnym aspektem tańca klasycznego z moim wsparciem, sprawdź terminy najbliższych treningów z serii "Dehors. Trening rotacji.", które poprowadzę na żywo lub dołącz do La Femme Ballet Club i skorzystaj z dostępnych materiałów nagraniowych.Dziękuję Ci, że dotarłaś aż tutaj, Droga Czytelniczko! Trzymam kciuki za Twoje taneczne cele i rozwój pasji! Cieszę się, że mogę Cię wspierać!


Do zobaczenia na zajęciach!

Agata Listwan 

© [Agata Listwan] [2024]. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Treści zamieszczone na tym blogu są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, rozpowszechnianie, przekazywanie lub wykorzystywanie tych treści w jakikolwiek sposób bez uprzedniej pisemnej zgody autora jest zabronione. Wszelkie zapytania dotyczące praw do treści prosimy kierować przez formularz kontaktowy na stronie.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

댓글


bottom of page